Her Yaz Dizisinde Görülen Klişeler

Yaz mevsiminin gelmesini artık adeta yaz dizilerinden anladığımız bir dönem içerisindeyiz. Yazın gelmesi ile birlikte birbirinden farklı yaz dizileri başlasa da, birçok klişe konusunda ortak yanları ile de benzer yönleri hemen fark ediliyor. Genellikle gençlik dizileri olarak geçen yaz sezonu yapımlarında birbirine benzeyen ortak yönleri sıralamak gerekirse;

1. ZENGİN OĞLAN FAKİR KIZ ARASINDA GEÇEN AŞK

Genellikle sevgi dolu ve samimi bir mahallede büyüyen genç kız, zengin ve havalı olan erkeğe aşık olur. Başta tamamen zengin hayatına göre yaşayan erkeğimiz, zamanla fakir kızın hayatını sever.

2. AİLE İÇERİSİNDE HİÇBİR İŞTE BAŞARILI OLAMAMIŞ ABİ, DAYI, ENİŞTE VS.

Bu tipler de genellikle aile içerisinde sadece para yemekle meşgul olur ya da ailenin başına türlü belalar getirir. Hiçbir iyi yönleri olmaz.

3. SÜREKLİ DEDİKODU YAPAN İYİ NİYETLİ HİZMETÇİLER

Zengin ailenin hizmetçileri vardır ve bu hizmetçiler sürekli mutfakta yemek yaparken aile hakkında dedikoduları da devam ettirirler. Kötü niyetleri yoktur ama sürekli onların hayatı hakkında konuşurlar.

4. OLAYIN GERÇEĞİNİ ÖĞRENMEDEN ÇİFTLERİN SÜREKLİ KÜSMESİ DURUMU

Zengin oğlan ve fakir kız sürekli araya giren başkaları yüzünden ve yanlış anlaşılmalar sonucunda birbirine küser ve uzun trip dönemi başlar. Gerçeğin ortaya çıkması epey bir zaman alır ve bu süreçte her ikisi de çok acı çeker, kötüler ise sürekli sevinir.

5. BAŞROLDEKİ ASIL KIZIN SEVİMLİ VE SAKAR HALLERİ

Aslında çok güzeldir ancak sevimli ve sakar halleri ön plandadır. Herkes onu çok sever ve herkesi bu halleri ile güldürür.

6. ZENGİN OĞLANA AŞIK OLAN ZENGİN VE KÖTÜ KALPLİ KIZ

Zengin oğlanın ailesi ile dost olarak görüşen diğer zengin ailenin, zengin ve güzel kızı elbette oğlana aşıktır ve kötü kalplidir. Fakir kıza çok çektirir ancak hiçbir zaman kazanamaz. Kötü olduğu için kaybetmeye mahkumdur.

7. FAKİR KIZA AŞIK OLAN DİĞER FAKİR OĞLAN

Çok iyi kalpli ve saftır. Uzaktan sevmeye razı olur ve ne zaman kızın başı sıkışsa, onu görürüz. Ama maalesef fakir kıza kavuşamaz.