iPhone Yeni Bir Rekora İmza Attı

Son günlerde yükselişte olan mobil telefon piyasası yeni tartışmalara gebe oluyor. Apple ile Samsung arasındaki mücadele son günlerde gündemi kurcalamaktaydı. Apple tarafından piyasaya sürülen yeni mobil telefonlar arasında olan iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinin beklenileni vermediği konuşuluyordu. Geçtiğimiz ay yapılan araştırmalarda Apple’ın mobil telefon pazarında bazı ülkelerde liderliği kaybettiği konuşuluyordu. Özellikle Çin pazarında Apple liderliği kaptırmıştı. Pazar payı kaybı haberlerine rağmen bugün Apple yeni bir rekora imza attı. Apple mobil telefon piyasasında var olduğu iPhone modeli ile toplamda 1 milyar satışa ulaştı. Apple CEO’su Tim Cook bu haber için bir kutlama düzenledi. Cook 1 milyar satışın kendileri için bir kilometre taşı olduğunu ifade etti. Tim Cook her zaman için en iyisini yapmak felsefesi ile çalıştıklarını ifade etti. Apple’In mobil telefon piyasasına sunmayı düşündüğü yeni telefon olan iPhone 7’nin önümüzdeki aylarda duyurulacağı bildirildi. iPhone 7 ile beraber gelmesi düşünülen köklü bir değişiklik beklenmiyor. Ürün donanımındaki geliştirmelerle yeni modelin oluşturulduğu tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde basına sızan bir iPhone 7 görseli eleştirilerin hedefi olmuştu. Sızan görselde dış görünüş bakımından sadece köşe çizgilerinin ve anten yerlerinin değişikliği göze çarpmaktaydı. Büyük beklentileri olan iPhone fanları konu ile ilgili eleştirilerini belirtmişlerdi. iPhone geçtiğimiz aylarda iPhone SE lansmanı ile ekonomik telefon serisine giriş yapmıştı. Yeni çıkarılacak olan modelde böyle bir açılım olup olmayacağı ise belli değil. iPhone 7 modeli için renk çeşitliliğinin artarak 6’ya ulaşacağı öngörülüyor.

International Data Corporation (IDC) şirketi gerçekleştirmiş olduğu Pazar araştırmasında bazı pazarlarda Apple’ın Samsung’un gerisinde kaldığını belirtmişti. Apple pazar payını arttırma yöntemi olarak düşük fiyatlı telefon modelini piyasaya sürmüştü. Samsung’a ait olan düşük fiyatlar ile mücadele etmek Apple’ı son zamanlarda zorlayan bir unsur olarak ön plana çıkmaktaydı.

Apple telefonlarında kullandığı ios işletim sistemi sahip olduğu sınırlı değişiklik yetkisiyle eleştirilerin hedefi olmaktaydı. Hatta bazı geliştiricilerin yapamadıkları işlemler için iPhone sahibi olsalar bile bir adet de Android telefon bulundurdukları günüme gelenler arasındaydı. Apple yeni modellerinde ios’a dair köklü bir değişiklik öngörülmüyor.