Galaksiler Nasıl Oluşur?

Evrendeki birçok şey bizim göremeyeceğimiz kadar yavaş bir şekilde ilerlemektedir. Güneş gibi büyük yıldızların oluşumu on milyonlarca yılı kapsarken Galaksilerin oluşumu ise yüz milyonlarca yılı kapsayabilmektedir. Çarpışan galaksilerin birleşimi ise milyarlarca yıl sürer. Tüm bunlara rağmen biz bu olayların nasıl gerçekleştiğini yaptığımız gözlemler ile kolay bir şekilde anlayabiliyoruz. Çünkü benzer olaylar evrenin hemen her noktasında benzer formatlarda gerçekleşmektedir. Işığın bu noktalara ulaşması belirli bir zaman aldığı için evrenin farklı noktalarındaki olayları farklı zaman dilimlerinde gözlemleme şansımız bulunuyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde de gözlemleme ile yıldızların nasıl oluştuğunu ve söndüğünü, galaksiler arası etkileşimi, galaksi patlamalarını ve daha birçok şeyi öğrenme şansımız oluyor.

Günümüzdeki anlayışa göre evren oluşmadan önce sadece gaz ve kara madde vardı. (Kara madde yerçekiminden etkilenmez ve görülemediği için de “Kara” olarak adlandırılır.) Yerçekimi, zamanla gazları bir araya toplayarak bir küme haline getirdi ve bu da termonükleer füzyonun başlamasına neden oldu. Bir veya birden fazla yıldız kümeleri ve bunların ortak maddesi olan kara madde birlikte çekilir ve birleşir. Daha sonrasında oluşan kümeler de birbirini çekerek günümüzde gözlemlemiş olduğumuz galaksileri oluşturur. Ancak gaz kümelerinin ve kara maddenin “büyük patlama” olarak tabir ettiğimiz patlamadan ne kadar sonra oluştuğunu ise halen bilmiyoruz. Ayrıca yıldız kümelerini çekmek için minimum bir kara madde miktarının olup olmadığını da şuan için bilmiyoruz. Hatta ve hatta iki yıldız kümesinin bir araya gelerek bir galaksi oluşturup oluşturamadığı da yine bilmediğimiz konulardan bir tanesi.

Yıldızlar çok küçük ve narin olsalar da bir Süpernova oldukları için günümüzdeki galaksiler ikinci patlamadan sonra açığa çıkan gaz ve kara maddenin birleşiminden oluşmuş olabilirler. Aslında şuan ki verilere göre bir yıldız kümesine ne zaman bir galaksi dememiz gerektiğini bile tam olarak bilmiyoruz. 13.8 milyar yıl önce aslında şuan ki galaksilerin hiçbirinin var olmadığı, hepsinin bir yerlerde bir bebek olarak uykuda olduğu tahmin ediliyor. Şuanda yapılan onlarca yatırım sayesinde uzayın derinlikleri gözlemlenerek galaksiler hakkında daha fazla bilgi toplanması amaçlanıyor. Bu sayede evren hakkında daha fazla bilgi elde edilebilecek.