Özel Eğitim Kurslarında Önemli Değişiklikler Yapıldı

Mili Eğitim Bakanlığı, yaptığı yeni düzenleme ile yeni açılacak olan özel eğitim kurumlarının sadece bir bilim alanında özel eğitim verebileceğini belirtti.Şuanda eğitim vermekte olan Özel eğitim kursları ise 1 Temmuz 2018 tarihine kadar bünyelerini sadece bir bilimde özel eğitim vermeye uygun hale getirecekler. Verilen süreye kadar sadece bir bilimde eğitim vermeye uygun hale gelmeyen kurumlara ise sürekli olarak kapatma uygulanacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu bu yeni karar geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlandı. Yayınlanan bu bildirge ile daha önce matematik, fizik, edebiyat, biyoloji, felsefe, tarih gibi gruplarda 5 farklı bilimde eğitim verebilen kurumlar yeni gelen bu düzenleme ile beraber artık sadece bir farklı bilimde eğitim verebilecekler.

Yönetmeliğin devreye girmesi ile beraber bundan sonra özel eğitim kursu açacak olan kurumlar sadece bir bilim grubu için kurs açma yetkisi alacaklar. Şuanda hali hazırda eğitim vermekte olan kurslar içinse 1 Temmuz 2018 tarihine kadar süre verildi. Bu süre içerisinde kursların kendi bünyelerini yeniden yapılandırmaları ve 1 Temmuz 2018 tarihine kadar tek bir bilim dalında eğitim vermeye uygun hale gelmeleri gerekiyor. Eğer bu tarihe kadar düzenleme yapmayan kurslar tespit edilirse bu kursların tamamen kapatılmasına karar verilecek.

Düzenleme ile beraber yeni açılacak olan etüt merkezlerinin bağımsız bir girişi olan binalarda açılmasına karar verildi. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’na özel etüt merkezi açmak için başvuruda bulunacak olan kurumların, mağduriyet yaşamaması için özel girişi olan binalar tercih etmeleri gerekiyor. Aksi bir duruma yapılacak olan başvurular olumsuz sonuçlanacaktır.

Tüm bunlara ek olarak bahçesi olan müstakil bir binada ortaokul ve en fazla iki ortaöğretimin açılmasına imkân tanıyan yeni düzenleme de yapılmış oldu. Bu düzenleme ile beraber artık bahçesi olan müstakil binalarda iki ortaöğretim okulu birden açılabilecek.

Yürürlük uygulamaya konulduktan sonra özellikle birden fazla bilim grubunda eğitim veren kurumlar, bu yürürlüğe tepki gösterseler de uygulama geri alınmayacak. Bu nedenle kurumların verilen süreye kadar kendilerini yeniden düzenlemeye almaları gerekiyor.