Çocuğunuzun Dişi Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

En değerli varlıklarınız olan çocuklarınızın başına, özellikle yaz aylarında gelmeyen tehlike kalmaz. Sürekli eğlenmek, gezmek ve havuz veya oyun parkı gibi alanlarda aktivitelere katılmak isteyen çocuklarınızın dikkatsizlikleri neticesinde başına gelebilecek felaketlerden birisi de diş kırılmasıdır.

Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini sizlerle bu yazımızda paylaşacağız. Uzmanlar tarafından da belirtilen önerilere kulak vermeli ve kesinlikle panik olmadan, sizlere belirteceğimiz davranışları sergilemelisiniz. Siz değerli ziyaretçilerimiz için, çocuğunuzun dişinin kırılması durumunda nelerle paylaşabileceğinize dair önemli detayları aktaracağız.

Kırık diş ile ilk olarak ne yapılmalı?

Uzun süre beklemeden, genellikle 1 saatin içerisinde acil bir şekilde diş doktoruna gitmelisiniz. Bu süreyi aşmanız, dişin yerine konulmasını güçleştirir ve bazen kemiğe tutunması esnasında geç kalan dişlerde olumsuz görülebilir. Bu nedenle bu süreyi aşmamaya gayret gösterin. Çocuğunuzun dudak ve dişlerinde kan varsa, bunu temizlemeli, fazla baskı uygulamamalı ve ılık su ile gargara yaptırmalısınız. Dişi süt veya serum içerisinde bekletmenizde fayda vardır.

Kırık diş yerine nasıl konur?

Doktora ulaşmanızın ardından ilk olarak kırığın meydana geldiği bölgede birtakım muayene işlemleri yapılacaktır. Kırık dışında diş parçaları varsa temizlenecek olup, çenede kırığın olup olmadığını da bakılacaktır. Diş parçasının küçük olması durumunda yerine yapıştırma işlemi uygulanacaktır. Bu işlemin yapılabilmesi için gerek görüldüğü durumlarda dolguya da başvurulacaktır. Eğer daha büyük bir kırık varsa, kanal tedavisi eşliğinde çocuğunuzun kendi dişini yeniden kullanması sağlanacaktır.

Diş gömülmüşse ne yapılmalı?

Yukarıda diş kırılmasına karşı uygulanabilecek tedaviye karşı önemli detayları sizlerle paylaştık. Bazı durumlarda ise bunun zıttı bir şekilde dişin kemiğe gömüldüğü görülmektedir. Böyle anlarda doktorun vereceği karar neticesinde bir süre beklenebilir veya dişin birtakım yöntemlerle yerine getirilmesi için operasyon yapılmaktadır.

Bahsettiğimiz gibi anne ve babaların böyle bir durumla karşılaşması durumunda sakin olmaları gerekmektedir. Vakit kaybı yaşamadan anında doktor müdahalesine önem vermeleri ve bunun için de acil olarak diş doktoru ile görüşmeleri son derece mühimdir. Çocuğunuzun diş sağlığının eskisi gibi olması ve kırılan dişini yeniden kullanabilmesi için sizin de bu önerilerimize kulak vermeniz son derece önemlidir.