Dubai’de Alevler Içinde Kalan Uçak

Bugün dikkat çekici haberlerden birisi de dünya basınında büyük yankı uyandıran bir uçak inişiydi. Acil bir şekilde iniş yapan ve alevler içerisinde kalan uçak Dubai’de tahliye edildi. İçerisinde bulunan tüm yolcuların sağlık durumlarının iyi olduğuna dair duyumlar alınmaktadır. Tehlikeli bir durum söz konusu olmazken, bu haberle ilgili detayları yazımızın devamında görebilirsiniz.

Hindistan’dan geldiği kayıtlara geçen uçak Dubai’ye geldiğinde acil iniş yaptı. Uçağın üzerinden yükselen dumanlar dikkat çekiciydi. Uçak içinde yer alan yolcuların ve mürettebatın ise hemen tahliye edildiği bildirilen haberler arasında. Havalimanına hasarlı bir şekilde iniş gerçekleştiren uçağın içerisinde 282 yolcusu ve 18 mürettebatı bulunuyordu. Hiç birisinin de can güvenliğini tehlikeye atacak bir durumun olmadığına yönelik açıklamalar yetkililer ve basın tarafından da bildirilmektedir.

Hindistan’a bağlı Thiruvananthapuram kentinden yola çıkan ve Emirates Havayolları’nın olduğu belirtilen EK521 sefer sayılı yolcu uçağının, Dubai Uluslararası Havalimanı’na acil iniş yaptığı açıklandı.

Reuters yaptığı haberde, Dubai hükümeti medya ofisinin resmi Twitter hesabı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu durumun doğrulandığı belirtilmiştir. Bunun yanında tüm yolcuların hızlı bir şekilde uçaktan tahliye edildiğine de yer verilmiştir. Ancak yaralı olup olmadığına ve eğer varsa bunun sayısının ne kadar olduğuna yönelik herhangi bir açıklamanın henüz gelmediği belirtilmiştir.

Sosyal medya üzerinden de paylaşılan fotoğrafta, uçağın üzerinden yükselen duman açık ve net bir şekilde görülmektedir. İniş yaptığı sırada alevlere maruz kalan uçakta meydana gelen yangının söndürüldüğüne ve güvenliğin sağlandığına dair yetkililer tarafından açıklama yapılmıştır.

Büyük bir faciadan dönüldüğünü gördüğümüz Dubai’de yaşanan bu beklenmedik uçak kazasının ardından yoğun dumanlara rağmen sorunsuz bir şekilde tahliye işleminin gerçekleşmesi, bir nebze olsun ortamın havasını yumuşatmaya yetmiş gibi görünüyor.

Dubai Havalimanından gerçekleşmesi beklenen uçak seferleri ise bu ani iniş nedeniyle diğer havalimanlarına yönlendirilmiştir. İkinci bir duyuru yapılana dek Dubai Uluslararası Havalimanı üzerinde gerçekleştirilecek olan uçuşlar da iptal edilmiştir. Pistin iniş çıkışlara kapatılmasıyla birlikte Birleşik Arap Emirlikleri sivil havacılık kurumu tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır.