Güvenilir bir şifre nasıl oluşturulur ?

Günümüzde bir çok internet sitesi , bir çok oyun ve bir çok program’a kayıt oluyoruz. Hesaplarımız için belirlediğimiz şifreler ne kadar güvenli , ne kadar sağlıklı olduğunu bilemiyoruz. Ailenizin veya çevrenizdeki insanların doğum tarihleri , isim ve soy isimleri veya yaşadığı şehirlerden bir şifre üretirseniz , kötü niyetli insanların eline geçmesi çok basit olacaktır. Güvenilir bir şifre oluşturmanın bazı püf noktaları var, sizlerle paylaştığımız püf noktaları kullanırsanız.

Şifre Uzunluğu

Şifreniz ne kadar uzun olursa güvenlik seviyeniz o kadar artar. Şifrenizi saçma karakterler ile süsleyerek uzunluğunu arttırabilirsiniz bu da şifrenizi ele geçirmeye çalışan insanların işini zorlaştıracaktır. Her şifrenin bir çözülme süresi vardır. Şifrenize herhangi bir kelime veya herhangi bir sayı eklerseniz şifrenizin çözülme süresi milyon yıllar kadar uzar. Şifreniz tamamen rakamlardan oluşuyorsa 6 rakamlı bir sayı oluşturarak şifreniz zorlaşır , devamını getirebilirsiniz fakat dikkat edin şifrenizi unutmayın. Şifreniz harflerden oluşuyorsa elinizden geldiği kadar zorlaştırmaya çalışın.

Farklılık & Yaratıcılık

Hesabınızın güvenliğini üst düzeylere taşımak istiyorsanız biraz farklılık getirerek yaratıcı şifreler oluşturmanız gerek. İsim , soy isim , doğum tarihi , yaşadığınız şehir veya memleketiniz gibi kelime veya rakam içeren şifreler oluşturmamanız gerek , hesap bilgilerinizi çalmak isteyen insanlar sizin sosyal medya’dan kişisel bilgilerinizi elde edebilir ve hesabınıza rahatlıkla erişebilir. Herhangi bir platform’da kayıt olduğunuz hesabın şifresini mümkün oldukça kimsenin anlamayacağı , hiçbir anlam barındırmayan kelimeler veya rakam seçmeye önem gösterin.
Şifre oluşturma sırasında klavyenizdeki harf sırasına göre , yukarıdan aşağıya doğru ya da çapraz tuşlara basarak bir şifre oluşturmayın. Herkes kayıt sırasında bu gibi basit şifre oluşturma tekniklerini kullanarak hesaplarını oluşturmakta. Klavyenizde rastgele harflere ve rakamlara basarak uzun bir şifre oluşturabilirsiniz.

Uzun veya kısa şifre oluştururken sadece harf sistemi ya da sadece rakam sistemini kullanmak yerine harf, rakam ve noktalama işaretlerinin bulunduğu karmaşık bir şifre oluşturun.

Güvenlik

Bugüne kadar oluşturduğunuz hesap şifreleri ne kadar karışık , yaratıcı ve çözülemeyecek bir şifre olsa bile kullandığınız internet sitesinde güvenlik açıkları olabilir , sistem ele geçirildiğinde sizinde bilgileriniz ortaya çıkacağından dolayı her hesabınıza aynı şifreyi kullanmayınız.

Hesabınızın bulunduğu internet sitesi ve şifrenin ne kadar güvenli olursa olsun hâlâ ele geçirilme imkanı bulunuyor. İnternet üzerinden indirdiğiniz herhangi bir program içerisinde bulunan özel dosyalar sayesinde hiç bilmediğiniz bir kişi bilgisayarınızı ele geçirerek internet şifrelerinize de erişebilir. Bu gibi talihsiz olaylar yaşamak istemiyorsanız teknoloji mağazalarından bilgisayar güvenliğinizi üst düzeye taşıyan yazılım programları alabilirsiniz.