Gut Hastalığı (Akut Gut Artriti) Nedir?

Vücudumuzda oluşan atıklar ürik asit çeklinde uzaklaştırılır. Vücuttaki fazla ürik asit eklemlerde kristalleşerek birikir ve Gut hastalığına neden olur. Ürik asidin vücutta fazla olmasının nedeni ya fazla oluşması ya da yetersiz atılmasıdır.

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Teşhis Edilir?

Gut hastalığının en önemli belirtileri eklemlerde ağrı ve yanmadır. Gut hastalığında bu ağrı devamli değildir. Nöbetler halinde ve genelde geceleri ortaya çıkar. Belirli besinler yenildiğinde, alkol alındığında atakların sıklaştığı farkedilir. Gut hastalığının teşhisinde kandaki ürik asit miktarının artmış olması doktorun şüphelenmesine neden olur fakat tanı koydurucu değildir. Çünkü Gut hastası kişinin kanındaki ürik asit miktarı normalde seyredebilir. Tanı koydurucu olan ise ağrılı ve şişmiş olan eklemden alınan eklem sıvısındaki ürik asit miktarındaki artıştır.

Gut Hastalığı En Sık Hangi Eklemde Görülür?

Gut Hastalığı el ve ayak bölgesinde daha sık görülmektedir. Genelde ayak başparmak eklemi ilk tutulan eklemdir.

Gut Hastalığı Hangi Cinsiyette Daha Sık Görülür?

Gut hastalığı erkelerde daha sık görülmektedir.

Gut Hastalığı Hangi Yaş Aralıklarında Daha Sık Görülür?

Gut hastalığının görülme yaşı kadınlar ile erkekler arasında farklılık gösterir. Erkeklerde ergenlik ile birlikte ürik asit miktarı arttığı için 30-50 yaşları aralığında daha sık görülür. Kadınlarda ise menapoz sonrası vücuttaki ürik asit miktarı artış gösterir. Dolayısıyla kadınlarda 50 yaşından sonra daha sık rastlanır. Genel bir bilgi olarak ise Gut hastalığının görülme ihtimali yaş ile birlikte artmaktadır.

Gut Hastalığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

-Genetik %20 etkilidir.
-Alkol alımı içerdiği pürin (yıkımı sonucu ürik asit oluşturur.) miktarı nedeniyle hem atakları tetikler hemde yatkınlaştırıcıdır.
-Pürin miktarı yüksek besin ürünleri (genelde hayvansal ürünler)
-Bazı ilaçlar
-İleri yaş7
-Menapoz
-Böbrek yetersizliği

Gut Hastalığının Tedavisi Nedir?

Gut hastalığının tedavisi 2 koldan yapılır.

1.İlaçlar: Gut hastalığı sonucu oluşan şişlik, ağrı, iltihaplanmalar için tedavi başlanır. Ayrıca ürik asit
miktarını normal seviyelere çekmek için ilaçlar kullanılır.

2.Diyet: Gut hastalığı beslenmeyle doğrudan ilişkili olduğu için tedavide en az ilaçlar kadar önemlidir. Alkol kullanılmayan ve böbrek sağlığı için bol su tüketilen diyetler tercih edilir. Pürin bakımından zengin besinlerden kaçınılır.

Not: Bu 2 tedavi kolu birlikte ve etkin bir biçimde uygulanırsa Gut hastalığı durdurulabilir. Eklemlerin daha fazla hasar görmesi
önlenmiş olunur. Fakat daha önce hasar görmüş eklemler için tedavinin etkisi olmayacaktır.