Sanat Okulları Gerekli Midir?

Sanat yeteneği doğuştan gelen ve insanın içinde var olan bir olgudur. Yetenek sadece kişiye özgü olan ve insanın varoluşundan beri insanın içinde olan bir duygu durumu, sanat algısı olmaktadır. Sanat yeteneği insanın içinde olan ve açığa çıkarılması gereken bir durumdur. Yetenek açığa çıkarıldıktan sonra kesinlikle işlenmeli ve bu yetenek hep ileriye doğru gitmelidir. Aksi durumlarda yetenek körelecek ve sanat algısı tamamen yok olacaktır.

Doğuştan var olan ve her zaman için de insanın içinde olacak olan sanat yeteneği sadece okullarda işlenecek ve daha ileriye doğru taşınacaktır. Sanat okullarına girebilmek için belli bir yetenek olması gerekmektedir. Daha doğrusu herkeste olan sanat yeteneği okula girene kadar geçen sürede açığa çıkarılmış ve birey tarafından bu yeteneğin farkına varılmış olacaktır.

Sanat Okullarının İşlevi Nedir?

Örneğin müzik dalında konservatuara girmek isteyen birinin ses yeteneğinin olması ve müzik kulağının bulunması gerekmektedir. Eğer ses yeteneği ve müzik kulağı yoksa bir kişi sanat okuluna alınmaz ve hiçbir şekilde iyi bir müzisyen olamaz. Ancak bu yetenekleri azıcık barındıran bir kişi için verilecek olan eğitim o kişiyi geliştirecek ve iyi bir müzisyen olmasını sağlayacaktır.
Sanat okulları yetenek sınavı ile girilen ve bu sınavlar da oldukça zorlu geçen sıvan içeriklerini oluşturmaktadır. Gerek müzik okulları, gerek oyunculuk okulları gerekse resim ve dans okulları birçok açıdan yetenekleri ölçmekte ve bu yetenekler doğrultusunda da öğrenci alımı yapmaktadır. Son derece hassas ve detaylı bir inceleme ile yapılan bu sınavlar sadece yetenekli kişileri okula kabul eden sınavlar olmakta ve özel olarak bu sınavlara hazırlanılmaktadır.

Sanat Okullarına Girişler Nasıl Olmaktadır?

Yetenek sınavlarından kişilerin gireceği dallara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin oyunculuk okullarından adaylardan öncelikle komedi ve dram konusunda iki adet tirat istenmektedir. Müzik yetenek sınavlarında müzik kulağı, enstrüman çalma ve şarkı söyleme gibi yetenekleri değerlendirilir?

Değerlendirilen adaylar sınavlardan başarılı bir şekilde geçtiğinde okula kabul edilmiş olunur. Sanat okulları kişilere kesinlikle yetenek yüklemezler. Sadece var olan yeteneği kullanmayı ve değerlendirmeyi amaçlarlar. Bu da yeteneği olan kişiler için geçerli olan bir durumdur ve sadece bu kişiler okullara kabul edilmiş olunur.

Sanat aynı zamanda baştan sona bir disiplin işidir. Bu yüzden dolayı da sanatla uğraşan kişiler sürekli olarak işlerinde disiplinli olmak zorundadırlar. Bu disiplin ve iş etiği de okullarda kişilere verilen en önemli derslerden olmaktadır.